Žádná panika, neboli jak zachovat klid a pohodu v době pandemie.

🥦🏋️‍♀️ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL
Už dlouhou dobu se chceš začit zdravě stravovat a cvičit? Proč nezačít práve teď?
Dej si na oběd salát místo řízku a jablko místo zmrzliny, vyhni se alkoholu a tučným jídlem. Přes den si najdi hodinku pro sebe a zacvič si. Protože rčení „ve zdravém těle, zdravý duch“ není jenom prázdná fráze, ale doporučení, kterého bychom se měli držet nejen v době, kdy trávíme celé dny doma.

 

📺📖MEDIÁLNÍ DIETA
Nemusíš celý den sledovat a číst nové zprávy o koronaviru. Když se podíváš jednou denně, zaručeně ti nic neunikne.
Naopak vyhledávání článků o věcech, které tě baví (například recepty, zahradničení, sporty a jiné koníčky) či sledování náučných pořadů ničemu neuškodí, právě naopak, pomůže ti na chvíli přestat myslet na momentální situaci kolem nás.
Mnohé knihovny zpřístupnily jejich publikace online zdarma, fakulty nabízejí studijní materiály online, kníhkupectví mají nabídky knížek, které můžeš získat jako dárek při nákupu.

– Free online Ivy League Courses: https://www.freecodecamp.org/…/here-are-380-ivy-league-co…/…

– Národní digitální knihovna: http://kramerius-vs.nkp.cz/…

 

👨‍👩‍👧‍👧❤️KONTAKT
Přemýšlíš co s volným odpolednem? Zavolej babičce, tátovi nebo sestřence, která žije v zahraničí. Můžete se vzájemně podělit o tipy a triky, co dělat během karantény, vyměnit si nápady na dobré recepty či skvělé filmy. I když se s našimi kamarády a příbuznými nemůžeme vidět osobně, je skvělé pořád s nimi udržovat kontakt. A když karanténa skončí, nemusíš s tímto novým zvykem vůbec přestávat!

 

🗓🧹PRAVIDLA A ŘÁD
I když můžeme vtipkovat a říkat, že jsme doma na „prázdninách“, ve skutečnosti to tak není. Každý tvůj den by měl mít řád a stanovený režim. Udělej si harmonogram a naplánuj si, co v daný den chceš udělat. Je mnohem snažší se ráno probouzet, pokud víš, co ti daný den přinese. Bez cíle je jednoduché propadnout zoufalství a panice, proto si ty svoje urči, byť by to měl být jen úklid šuplíků nebo vyprání prádla, ke kterému ses ještě za 2 týdny nedostal.

 

🎵🧘‍♀️RELAXACE
Každý den na nás může působit mnoho nepříjemných stimulů, či už se jedná o neshody v domácnosti nebo náročné informace z médií. Udržování mentálního zdraví je proto důležitější než kdy jindy. Zkus najít způsob relaxace, který ti bude vyhovovat. Může to být poslouchání hudby (mnoho interpretů teď nabízí i online koncerty), čtení knížek či relaxační cvičení.

– Sleduj například stránku @Nevypusť duši https://www.facebook.com/nevypustdusi/
– Jsi-li fanouškem Mindfulness (možná o tom, že jsi fanouškem ještě nevíš!), můžeš vyzkoušet mindfulness online, například https://www.facebook.com/mindfulnessMuni/

 

🧠Pamatuj, že hlavním zdrojem úzkosti jsou naše myšlenky.

Jestliže jsou tvé obavy a psychické potíže větší, než sám zvládáš, kontaktuj telefonicky nebo elektronicky psychology, popřípadě jiné linky pomoci, které najdeš na internetu.