😷🧵ŠITÍ ROUŠEK

Ze všech stran slyšíme, že celá země trpí nedostatkem ochranných prostředků, jako jsou roušky, respirátory či ochranné obleky. Pokud můžeš, zapoj se do iniciativy šití látkových roušek (např. https://www.facebook.com/groups/1168818729952010/).
V případě, že máš doma nadbytečné roušky, daruj je sousedům, známým, nemocnicím, lékárnám, obchodům, abychom společně pomáhali chránit ty, kteří na to sami prostředky nemají.

 

🛒🛍POMOC SENIORŮM A LIDEM, KTEŘÍ TO POTŘEBUJÍ

Nejsi zdravotník, ale rád by si ostatním pomáhal v době pandemie onemocnění COVID-19?

Existuje mnoho způsobů. Můžeš se například zapojit do pomoci seniorům a osobám, které to potřebují, prostřednictvím webových stránek:
– Pomáháme Praze (iniciativa Českého Červeného Kříže) https://sites.google.com/view/dobrovolnik-covid19/home…
– Pomáháme v ostatních částech ČR https://sousedskapomoc.cz/

 

📞👵KONTAKT S PŘÍBUZNÝMI

V době omezení volného pohybu osob se výrazně doporučuje omezení mezilidského kontaktu. To však neznamená, že by si měl zcela přerušit kontakt se všemi. Právě naopak! Zavolej svým příbuzným, které si dlouhou dobu neviděl, získej nový recept od své babičky či pomoz sestřenici s úkolem z matematiky. Můžeš se informovat ve svém městě a zjistit, zda existuje call centrum, kam mohou volat senioři, kteří si potřebují s někým promluvit a trochu je rozveselit v těchto těžkých časech.

 

👨‍🏫📚DOUČOVÁNÍ

Hrával sis jako malý na učitele a žáky? Proč nezužitkovat tvé zkušenosti a znalosti? Zapoj se do doučování dětí, které tráví dlouhé dny samostudiem doma.
Můžeš vyvěsit oznámení ve své bytovce, nebo se poohlédnout
po online možnostech doučování (např. https://www.doucuji.eu/jak-to-funguje)

 

🤹‍♀️🦸‍♂️HLÍDÁNÍ DĚTÍ

Další aktivitou, kterou můžeš pomoci společnosti je hlídání dětí. Mnozí rodiče se dostali do složité situace, neboť školy jsou momentálně zavřené, ale ne každý rodič má možnost pracovat s domova a starat se o své dítě během celého dne. Zeptej se svých sousedů, jestli nepotřebují pomoci. Zjisti od svých rodičů, či například jejich kolegové nemají malé děti, s jejichž hlídáním by si mohl pomoci. Také se můžeš zapojit do skupin dobrovolníků, kteří hlídají děti zdravotnického personálu – tyto skupiny vznikly v mnoha regionech ČR.