Nemocnice pro medvídky

Projekt, určený dětem z mateřských škol, si klade za cíl odstranit jejich obavy z lékařů, ošetření a nemocnic. Děti si některéprocedury mohou samy vyzkoušet (poslech srdce, obvaz rány…) a dozví se, co daným vyšetřením lékař zjistí (tzn. proč jej dítě musí podstoupit). Hrou se dětem toto povolání snažíme přiblížit. Ty si tak snáze uvědomí, že cílem lékaře není ubližovat, ale pomáhat.
O projektu

Nemocnice pro medvídky je projekt zaměřený na předškolní děti. Jeho cílem je zbavit nejmenší strachu z „bílých plášťů“ (tzn. lékařů, sester a obecně zdravotnického prostředí). Ten mnohdy vzniká činností některých rodičů, kteří lékařem své ratolesti straší. My se jim naopak snažíme ukázat, že lékaři jsou zde proto, aby pomáhali, a že běžná vyšetření často ani nebolí.S tím vším nám pomáhá velký medvěd s orgány, které se dokonce dají vyjmout!

 

Jak projekt probíhá?

Vše probíhá formou hry, což je přirozená forma učení. V den programu si každé dítě do školky přinese svou oblíbenou plyšovou hračku, které doma s rodiči vymyslí nějakou nemoc nebo bolístku, kterou budeme společně léčit. Tím se dostávají do role rodiče (a posléze samotného lékaře), ve které mohou beze strachu přihlížet vyšetřením, která jsou plyšákovi prováděna, případně si je samo vyzkouší.

V první části programu navazujeme s dětmi kontakt. Nejprve se jim představíme, vysvětlíme, kdo jsme, co děláme, ptáme se, jestli se děti lékařů, injekcí a vyšetření bojí. Tím zjistíme, na co se při odbourávání strachu zaměřit. Následuje krátká scénka o našem medvědovi, který přecházel silnici, nerozhlédl se a přejelo ho auto (připomeneme si bezpečnost na silnicích). Společně s dětmi tedy zavoláme záchrannou službu (naučíme se telefonní číslo), která medvěda odveze do nemocnice, kde musí být operován. Vybereme pár dobrovolníků z řad dětí, které oblékneme do opravdového sálového oblečení a s jejich pomocí „operujeme“. Vyjímáme jednotlivé orgány a děti se dozvědí, k čemu slouží a kde jsou uložené v lidském těle. Zmiňujeme i škodlivost kouření. Během „operace“ ukazujeme i rentgenové snímky nebo sádru.

Ve druhé části si děti rozdělíme do menších skupinek po přibližně 5 dětech na 1 „medvídkového lékaře“ (medika). Student nejprve dětem ukáže obsah své „lékárničky“ (injekční stříkačka, špachtle do krku, zubní kartáček…). S dětmi si povídá o tom, jestli danou věc znají, k čemu slouží, případně jak se používá. Po ukázce instrumentária následuje léčení plyšáků. Každé dítě medikovi řekne, co jeho hračku trápí (stejně jako rodič) a společně se studentem vymýšlí, jak ji vyšetří a ošetří. Pokud má dítě zájem, může si samo na sobě některá vyšetření vyzkoušet (poslech srdce). Nakonec dostane pro svého plyšáka speciální „medvídkový“ recept.

Každý program trvá kolem 45 minut, vždy záleží na aktivitě a pozornosti dětí. Program je vhodný jak pro třídy nejmladších dětí, tak pro předškoláky. Máme možnost uspořádat jej jak v českém, tak v anglickém jazyce.