Eliška, Španělsko

Hola amigos!

Svoji stáž jsem strávila ve městě Santander, které se nachází na severu Španělska v provincii Cantabria. Nemám ráda horko, a tak jsem zvolila oblast, kde se teploty pohybují kolem 24 °C. Sedmnáctistupňová oceánská koupačka byla první dny jen pro otrlé jedince, s neoprenem i pro ty méně otrlé.

Celý měsíc jsem navštěvovala oddělení Anesteziologie v nemocnici Hospital Marqués de Valdecilla. Španělé jsou moc milí, otevření, laskaví, žádný stres a miluju, jak nikam nespěchají. V tomto duchu se nesla i celá IFMSA výměna. Hodně záleželo na tom, jaký mentor byl každému přidělen. Já byla připsána primářovi oddělení Anesteziologie a nemohla jsem si celou stáž vynachválit. Moc jsem si to užila a naučila jsem se za celý měsíc poměrně dost věcí, jak praktických tak teoretických.

Pokud si vyberete Španělsko, musíte počítat s tím, že veškerá komunikace probíhá většinou ve španělštině. Jak v nemocnici, tak na ulici a v obchodech. Oproti ostatním částem Španělska má Cantabria jednu velkou výhodu. Španělština je tam spisovná, bez dialektu. Sestry, pacienti a doktoři mezi sebou zkrátka mluví španělsky. Většina mentorů samozřejmě anglicky umí a dost věcí se snaží přeložit a dovysvětlit v angličtině, i přesto je lepší vyrazit do Španělska alespoň s komunikativní znalostí španělského jazyka.

Během volna jsme cestovali, chodili na pláž, poznávali španělskou kulturu, užívali si večerní tapas a zmrzlinu, předstírali, že umíme surfovat a kochali se krásnou kantabrijskou přírodou.

Santander, Španělsko