O nás

Čokoládové srdce (Čokosrdce) je vzdělávací a dobročinný projekt studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Vznikl v březnu roku 2017 a je zaregistrován pod hlavičkou organizace IFMSA CZ Ostrava. Vizí projektu je rozhýbání ostravské medické obce mimo povinnou docházku v rámci studia, a to spojením příjemného, užitečného a sladkého, potažmo „čokoládového“. Myšlenkou projektu je vzdělávání studentů lékařské fakulty nad rámec všech povinných i nepovinných přednášek, cvičení, seminářů a praxí. Součástí projektu je možnost každého účastníka akce prokázat své ,,čokoládové srdce“ a přispět tak k dobré věci.

O co přesně tedy jde?
 
Hlavním cílem našeho projektu je organizování besed, přednášek či panelových diskuzí s významnými osobnostmi, které působí na české lékařské scéně, a to vše pod záštitou Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Kromě významných osobností se také snažíme vybírat z nejzajímavějších témat, která nám medicína nabízí. Jedná se například o válečnou medicínu, transplantaci orgánů, polytraumata nebo dětskou onkologii. Na každé besedě můžou účastníci akce, za dobrovolný příspěvek, získat symbol celého projektu. Jedná se o čokoládové srdíčko domácí výroby z nejlepší belgické čokolády. Takto získané prostředky budou posléze použity na zakoupení potřebných pomůcek pro dětské pacienty v Mobilním Hospici Ondrášek, popř. k vyplnění jejich tajných přání. Mimo organizování besed, bychom rádi celý projekt rozšířili o další zábavné a dobročinné akce. Účelem projektu je tedy hlavně získat pozornost valné většiny studentů Lékařské fakulty a zajistit jim možnost setkat se se svými lékařskými vzory. V neposlední řadě chceme pomáhat dětem s jejich těžkým životním údělem a přispět tak k dobré věci.

Doplňující informace:

Akce pořádané Čokoládovým srdcem nemají být pouhou přednáškou, nýbrž společenskou událostí, na kterou se studenti a akademici budou rádi vracet. Právě proto se snažíme o dosažení maximálního komfortu řadou nabízených služeb v průběhu každé besedy. Díky podpoře Lékařské fakulty Ostravské univerzity a dalších partnerů bude na událostech Čokosrdce připraveno pro všechny návštěvníky občerstvení, káva, čaj a další drobnosti
pro příjemný prožitek z celé akce.

Mise Malawi

Pomáháme i za hranicemi

Od října roku 2018 se aktivity Čokosrdce rozšiřují za hranice České republiky. Díky navázání úzké spolupráce s neziskovou organizací Internation Humanity má nyní každý podporovatel Čokosrdce jedinečnou příležitost zachraňovat lidské životy.

Co je to International Humanity a proč právě oni?

International Humanity je mezinárodní nezisková organizace založená a vedená ostravským akademikem a uznávaným českým odborníkem v oboru epidemiologie, panem docentem Rastislavem Maďarem. Tato neziskovka se liší od ostatních tím, že nezaměstnává ani jednoho zaměstance a každá jedna darovaná koruna tedy může putovat na pomoc do jedné z nejchudších zemi světa – Malawi. Čokosrdce velmi obdivuje práci IH v čele s doc. Maďarem také pro systém výběru působení své pomoci. International Humanity vybírá vždy nejchudší oblasti světa. Druhou podmínkou, kterou si IH klade pro založení dobročinného projektu v té dané zemi je bezpečností situace, kdy IH působí výhradně v zemích bez válečného konfliktu. Zároveň, jelikož je doc. Maďar akademikem na Lékařské fakultě Ostravské univerzity, nabízí spolupráce Čokosrdce a IH možnost účasti našich studentů na misi v Malawi. Hodnota účasti na takové misi je pro studenta medicíny jen těžko popsatelná.

A jak konkrétně chceme v Malawi pomáhat?

Jelikož Čokosrdce chce pomáhat konkrétně a finance získané na svých akcích kontrolovat až do poslední možné chvíle, jsme velmi vděčni za spolupráci právě s IH. Konkrétně bychom v první fázi spolupráce rádi vybudovali studny ve dvou až třech oblastech, které trpí největším nedostatkem vody. Finance bychom rádi získavali stejným způsobem jako doposud – tedy příspěvky za srdíčka na našich akcích. Po dosažení určité cílové částky využijeme letitých kontaktů a logistiky International Humanity a ve spolupráci s místními komunitami (další z priorit IH – na veškeré výstavbě se podílejí částečně i místní komunity, aby si všeho náležitě vážily) vybudujeme tyto studny. Zároveň mohou členové našeho týmu být fyzicky přítomni při výstavbě těchto studní, což celému projektu dodává věrohodnost. Vybudování studní považujeme za začátek spolupráce, na kterou bychom v budoucnu rádi navázali.

A proč právě studny?

Každý si asi dokáže domyslet, že voda na africkém kontinentu má doslova cenu zlata. Důležité je však vnímat celou situaci i v širším kontextu. Nejde pouze o kvantitu vody, pro kterou lidé z místních vesnic musejí cestovat několikát denně dlouhé hodiny, ale hlavně o kvalitu této vody. “Pitná voda” z řeky, kde zároveň pije a kálí dobytek představuje pro všechny obrovská zdravotní rizika. Ve vodě se vyskytuje nespočet bakterií, včele s bilharziemi, které jsou smrtelným nebezpečím pro každého, kdo ve vodě byť jen pere své oblečení. Naše studny poskytnou vodu nesrovnatelně kvalitnější a díky betonovým blokům, které zachytí každou kapku, zajistíme i prevenci obávané bilharziózy. Místní komunity se rovněž zapojí do společného projektu. A to tak, že vytvarují a vypálí cihly pro tyto studny.

Jak se mohu zapojit?

Je to jednoduché. Stačí dorazit na jakoukoliv akci pod hlavičkou Čokosrdce a přispět. Pro dárce, kteří se chtějí finančně zapojit a nemají možnost zúčastnit se našich akcí, nabízíme transparentní účet International Humanity, kde se pod speciálním variabilním symbolem budou shromažďovat finance na tuto studentskou aktivitu. Průběžnou částku naší mise je možno najít buď na našem FB profilu nebo na nástěnce IFMSA CZ Ostrava v budově ZY lékařské fakulty.

Dává to smysl i Vám? Buďte součástí Mise Malawi!

Členové týmu

Martin Palička (Palda)

Zakladatel projektu, manažer a hnací motor

Natália Perďochová (Naty)

Spoluzakladatelka projektu, vedoucí čokolády a technická podpora

Veronika Paličková (Veronikue)

Fotografka a stylistka besed, správkyně sociálních sítí

Ondřej Kučeřík (Onďa)

Kameraman, grafik a stříhač videí

Jakub Kocourek (Kubko)

Hlavní organizátor, kontakt s veřejností a hezounek

Simona Havlíková (Simča)

Vedoucí oddělení kávy, tisk a propagace

Silvie Kalabzová (Sisi)

Vedoucí oddělení kávy, cappuccino, flat white a úsměv

Kristýna Jagošová (Kika)

Zasedací pořádek, kontakt s veřejností

 Viktória Gondová (Viky)

Specialistka na čokolády, finanční dozor

 Marie Němcová (Maruška)

Nová krev